- Ideiglenes fogpótlások
- Funkcióstabil, esztétikus fogpótlások
- Kivehető fogpótlások
- Implantációs fogpótlások
A fogpótlások napjainkban természethű esztétikát és funkciót biztosítanak a foghiányok helyén. A mai technológiák és anyagok segítségével készült restaurációkat szinte lehetetlen megkülönböztetni a természetes fogaktól.
Az esztétikus fogászat megvalósítása során a fogorvos precíz, aprólékos munkával állítja helyre a fog eredeti ill. a környezetével harmonizáló színét, anatómiai formáját, természetesen a funkcionális szempontokat és a környező lágyszövetek egészségét figyelembe véve. Ide sorolhatjuk azokat az esztétikus fogpótlásokat, amelyek biztosítják a fogágy épségét ill. a rágófunkciót.
Ideiglenes fogpótlások
A fogpótlás elkészítése során fontos szempont az ideiglenes fogpótlás készítése, mivel az előkészített fogak érzékenyek, sérülékenyek és esztétikailag is hátrányos a fogak átmeneti hiánya. Az ideiglenes restaurátumok lehetővé teszik a rágást és megakadályozzák a fogak elmozdulását, ami már rövid időn belül is jelentkezhet. Az esztétikai zónában is nagyon fontos szereppel bírnak.
Ma már senkitől sem várható el, hogy akár pár napig visszahúzódjon a külvilágtól és félve egyen fájdalom kíséretében, ezért ajánlott rövid időre is ideiglenest készíteni.
Az ideiglenes restaurátum készülhet hagyományos és digitális munkafolyamattal, CAD/CAM technológiával. Az utóbbi módszer előnye a digitális tervezés és a nagy pontosságú restaurátumok elkészítése.
Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a páciens hosszabb távon ideiglenes fogpótlást visel, pl. a fogágybetegség kezelése alatt, vagy implantáció ill. az augmentáció utáni gyógyulás idején.
Ideiglenes fogpótlások nemcsak előkészített természetes fogakra készülhetnek, hanem implantátumokra is, kiterjedt protetikai rehabilitáció során.
A fogeltávolításokat követően szintén alapvető az ideiglenes fogpótlás készítése, mivel biztosítja a rágófunkciót és az esztétikus megjelenést.
Az adott klinikai szituációhoz és a páciens preferenciájának megfelelően készülhet rögzített vagy kivehető ideiglenes fogpótlás. Jelenleg már számos kiszámítható kezelési mód áll rendelkezésre, amelynek segítségével rögzített ideiglenes készíthető, akár implantátum elhorgonyzással is. Amennyiben az implantátum eléri a csontban a behelyezés során a primer stabilitást, azonnal terhelhető ideiglenes restaurátummal, így nincs szükség kivehető ideiglenesre.
Funkcióstabil, esztétikus fogpótlások
A fogpótlások feladata minden esetben a funkció, az esztétikai megjelenés és a fonáció biztosítása, amely kiegészülhet harapásemeléssel szükség esetén.
Minden restaurátum elkészítése során nagy gondot fordítunk a pontos tervezésre, ahol a pácienssel együtt megbeszélve a lehetséges kezelési tervet, kitérünk minden fontos szempontra. A fogpótlás tervezése során figyelembe vesszük a fogak tengelyállását, mozgathatóságát, színét, egymással való érintkezését és a mosolyvonalat. Az ízület, az alsó-, a felső állcsont, és a fogak helyzetének alapos vizsgálata fontos információt nyújt a fogorvos számára a fogpótlás tervezése előtt. Előfordulhat, hogy az ízület érintettsége miatt fizikoterápiára, speciális tornagyakorlatokra, harapásemelő sínre vagy ideiglenes fogpótlásra van szüksége a páciensnek a végleges restaurátum elkészítése előtt. Ilyenkor mind az ideiglenes, mind a definitív fogpótlás elkészítésekor speciális bemérő műszereket alkalmazunk, a lehető legpontosabb fogpótlás készítésének céljából.
Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a páciens hosszabb távon ideiglenes fogpótlást visel, pl. a fogágybetegség kezelése alatt, vagy implantáció ill. az augmentáció utáni gyógyulás idején és csak ezt követően készülhet el a végleges, esztétikus fogpótlás.
Az esztétikus és funkcióstabil fogpótlások elkészítésére ma már számos anyag elérhető a piacon az anyagfejlesztéseknek köszönhetően. A CAD/CAM technológiának köszönhetően nagyon magas minőségű, precíz fogpótlások készíthetők. A hagyományos fémkerámia fogpótlások mellett a teljes kerámia fogpótlások is nagyon elterjedtek az elmúlt évtizedekben, amelyek tökéletes esztétikát és kiszámítható eredményeket biztosítanak a páciensek számára.
Szükség esetén mosolytervezéssel láthatóvá tesszük a páciens számára a várható eredményt.
Mikor javasoljuk a mosolytervezést?
- Amennyiben szeretné előre látni a kezelés várható eredményét
- Ha szeretné részletesen megbeszélni, milyen mosolyt és fogakat képzel el
- Ha szeretné megtudni, milyen ideális fogforma áll jól
Mosolytervezés
Ahány ember, annyi mosoly.
Mindenkinek mást jelent a szép mosoly. A legapróbb részletekig tartó mosolytervezés során megtaláljuk Önnek az arcvonásaihoz passzoló legszebb mosolyt.
Derítse ki, hogy a szép mosolyához esztétikai beavatkozásra, fogszabályozásra, ínyplasztikára vagy esztétikus fogpótlásra van szüksége. Mi segítünk Önnek.
A szép mosoly megalkotásához nem elég csak az esztétikai fogpótlások tervezése, hanem a funkcionális szempontok figyelembevétele is elengedhetetlen, ami komplex szemléletet, modern eszközhasználatot, digitális tervezést is igényel.
Tapasztalja meg a személyre szabott mosolytervezést, amely figyelembe veszi az elképzeléseit, jelenlegi állapotát, ahol az állapotfelmérés után fotók és digitális tervezés segítségével mutatjuk meg Önnek a kezelési tervet. Ezt követően egy részletes megbeszélés során fel tudja tenni kérdéseit a szakorvosnak.
Kivehető fogpótlások
Több fog eltávolítását követően, vagy a csontpótlást követő gyógyulási fázis idejére kivehető fogpótlást készítünk a páciensnek. Így megőrizzük számára a funkciót, és a fogpótlás esztétikus megjelenése biztató eredményt nyújt a páciens számára.
Kivehető fogpótlás készíthető teljes fogatlanság vagy részleges fogatlanság esetén. Az előbbi esetben a fogak eltávolítása után azonnal átadható a páciens számára az ideiglenes kivehető fogpótlás, amely mind a fogak formájában és színében hasonlít az eredeti fogakhoz. Később a végleges kivehető fogpótlás készül el. Mind az ideiglenes, mind a definitív teljes kivehető fogpótlások jobb rögzítettségének biztosítására implantátumok helyezhetők be mind az alsó, mind a felső állcsontba.
Részleges foghiány esetén abban az esetben készítünk részleges kivehető fogpótlást, amikor a páciens nem részesíti előnyben az implantációt, az esetlegesen azt megelőző csontpótlást, illetve az általános egészségi állapota ezt teszi lehetővé. Napjainkban már jó retenciót biztosító, finommechanikai rögzítőelemekkel lehet a fogpótlások stabilitását fokozni, ami a sikeres terápia része.
Implantációs fogpótlások
Az implantációs fogpótlások nagyon jó elhorgonyzást és rögzítettséget biztosítanak a páciensek számára. A fogbeültetés legfontosabb célja, hogy a fogpótlás stabil legyen és tökéletes funkciót biztosítson a rágás során. Emellett természetesen az esztétikai szempontoknak is meg kell felelnie.
Milyen típusú fogpótlások készíthetők implantátumok segítségével? Milyen anyagból választható a restaurátum?
Implantátumok segítségével mind rögzített, mind kivehető fogpótlás is készíthető, amely függ a páciens preferenciájától, a klinikai-anatómiai szituációtól, a szükséges csont- és lágyrészpótló beavatkozások választásától.
Az implantációs fogpótlás az implantátumokon csavarral vagy cementtel rögzülhet, amelyet már a kezelési terv készítésének fázisában részletesen megbeszélünk a pácienssel. A protetikai szemléletű implantátum pozíció tervezés lehetővé teszi, hogy az implantátumok biomechanikailag és esztétikailag a lehető legideálisabb helyzetbe kerüljenek beültetésre.
Számos modern anyag áll ma már rendelkezésre, ahol a tervezett fogpótlás kiterjedése és a páciens szempontjai befolyásolják elsősorban anyagválasztást. Mind a fémkerámia, mind a teljes kerámia restaurátumok elérhetők a rendelőnkben, ahol a protetikai szemléletű tervezéssel („backward planning”) és a legpontosabb digitális CAD/CAM technológiával készülnek a fogpótlások a fogtechnikai labor segítségével.
Milyen részekből áll az implantációs fogpótlás?
Az implantátumokra a legtöbb esetben implantátumfejek kerülnek rögzítésre a gyógyulási fázis után. Ezek a fejek a fogpótlás (pl. korona, híd) elhorgonyzásában játszanak szerepet. A végleges fogpótlás készülhet fém illetve cirkónium-dioxid vázzal, amely minden esetben leplezésre kerül egyedileg égetett kerámiával. Ma már elérhetők monolitikus full kontúr monoblokk kerámia restaurátumok is, amelyeket kisebb kiterjedésű fogpótlások készítésekor alkalmazunk a leggyakrabban.
Milyen típusú kivehető vagy rögzített implantációs fogpótlás készülhet?
Ez elsősorban attól függ, hogy milyenek az egyéni adottságok, ezért egy személyes konzultációt javaslunk, CBCT és rtg jelenlétében.
A rögzített fogpótlások közül a koronák szóló restaurátumok, amelyeknek könnyű a tisztíthatósága. Több implantátum esetén is lehetőség szerint ezt a kiterjesztést javasoljuk. Amennyiben ez nem lehetséges (pl. rövid vagy keskeny implantátumok lettek behelyezve, vagy nem történt csontpótlás), akkor sínt készítünk az implantátumok összekötésével.
A nagyobb kiterjedésű rögzített hidak, hibridprotézisek esetében a fogpótlásokat szintén nagyon jól kell tudni tisztítani. Az, hogy a teljes fogatlanság esetén beültetett több implantátumra kivehető fogpótlás vagy csavarozott hibridprotézis készül, ezt az arc analízise és a felső ajak alátámasztottságának jelenléte befolyásolja. Ezt a pácienssel részletesen egyeztetve, a protetikai szemléletű tervezést követve, fotódokumentáció segítségével döntjük el. A kivehető fogpótlások is nagyon jó rögzítettséget és kiváló esztétikát biztosítanak.