Az íny, a fogakat a csonthoz rögzítő gyökérhártyarostok, a foggyökér cementrétege (amelybe a rostok beágyazódnak) és a fogat körülvevő csont alkotják a fogágyat, amelynek a fogak stabilan tartásában és a helyrögzítésében van alapvető szerepe. E képletek gyulladása legvégső esetben a fogak meglazulásához vezethet.
A gyulladás korai formája a fogínygyulladás (gingivitis), amelynek legfőbb tünetei a fogmosás során vérző, érzékeny, esetenként fájdalmas íny, amely vörösebbnek és duzzadtnak tűnik. Kellemetlen szagú lehelet kísérheti. Ez tökéletes szájhigiéne fenntartásával, professzionális ultrahangos ínytisztítással, fogkőeltávolítással még könnyen visszafordítható, megállítható. Ha a gyulladás azonban tovább terjed a fog rögzítő apparátusának mélyebb rétegeire, akkor fogágygyulladásról (parodontitis) beszélünk. Amennyiben a betegséget nem ismerik fel időben, megfelelő kezelés nélkül, a gyulladás súlyosbodik, átalakul fogágybetegséggé, amelynek legfőbb tünetei – ínyvérzés, fokozott fogkőképződés, fogvándorlás, fogmozgathatóság, ínyvisszahúzódás, rossz lehelet. Ilyenkor a fellazult íny és a fog felszíne között egy fokozatosan mélyülő rés, úgynevezett tasak alakul ki.
A kialakult tasakok a betegség előrehaladtával egyre mélyebbé válnak, ezért egyre kevésbé lehetséges a tisztításuk. Ez bizonyos idő elteltével a fogak meglazulásához és végül elvesztéséhez vezet, hiszen a meggyengült csont nem képes ellenállni a rágóerőknek.
Fontos megjegyezni, hogy a fogágybetegség kialakulását további tényezők súlyosbíthatják. A lepedék, a fogkövek és az agresszív baktériumtörzsek mellett a dohányzás, a genetikai tényezők, a hormonális változások, az egyéb általános megbetegedési tényezők (cukorbetegség, immunhiányos állapotok) és a gyógyszerszedés jelentősen befolyásolhatják a fogágybetegség lefolyását.
A fogágybetegség megállítható, stabilizálható, azonban kezelése igen komplex feladat. A kezelések a gyulladást okozta tényezők eliminálásával kezdődik, majd nagyon fontos az elért állapot fenntartása. A páciens motivációja, aktív részvétele alapvető, hiszen a legszakszerűbben elvégzett orvosi kezelés is csak akkor lehet sikeres, ha a páciens tökéletes otthoni szájhigiénét tud fenntartani és rendszeresen jár kontrollokra. A kezelések gyakran hónapokig tartanak, néha másfél évig is, ha előrehaladottabb állapotban fedeztük fel a betegséget és regeneratív beavatkozásokra - „csontpótlásra”- és a már elvesztett fogak miatt implantátumok behelyezésére van szükség. Ebben az esetben mindig ki kell várni a megfelelő gyógyulási időt, hogy a fogpótlásokat elkészíthessük. Természetesen a gyógyulási fázisban ideiglenes fogpótlásokat készítünk pácienseinknek.
A fogágybetegség korai felismerése rendkívül fontos, hiszen a késői fázisban már komoly tünetek dominálnak és az általános egészségre is hatással lehet. Ezért nagyon fontos a korai felismerés és a családtagok szűrése, hogy megelőzhessük a betegség előrehaladását.