Sokkal könnyebb megelőzni a fogászati problémákat, mint utólag több lépésben kezelni.
A preventív fogászat célja a szájüregi egészség fenntartása, a fogak és tartószövetei betegségének megelőzése.
A primer prevenció a fogszuvasodás, a fogágybetegség és a kialakuló daganatos megbetegedések megelőzését jelenti és magában foglalja a káros szokások megelőzését, felismerését és a tökéletes szájhigiéne fenntartását, akár életmódváltoztatás segítségével.
A szekunder prevenció során az elváltozások korai felismerése történik a szűrővizsgálatokon. Ebben a lépésben történnek a kezelések.
A tercier prevenciónál az elváltozások kezelése történik konzerváló fogászat, fogpótlástan, parodontológia és szájsebészet szakterületeken.
Az ép, egészséges fogazat megőrizhető és sokáig fenntartható preventív szemlélettel.
Rendelőnk nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre, a rendszeres szűrővizsgálatokra, a tájékoztatásra. Az egészséges, szabályos, ápolt fogak jó fellépést, kisugárzást biztosítanak.
Már gyermekkorban szükséges a rendszeres kontrollvizsgálat, a motiválás fenntartása, hogy gyermekeinkből egészséges fogazatú felnőtt legyen. Figyeljünk oda kisgyermekeinkre és nagyobb gyermekeinkre, hogy rendszeresen részt vegyenek fogászati szűrővizsgálatokon. Mi segítünk, hogy ne érje őket negatív élmény és egész életükben természetes legyen a fogorvosi kontrollokon való részvétel, amellyel megelőzhetők a fogászati problémák.
A kisgyermekekkel az első alkalmakkor a rendelő ismertetése történik barátságos környezetben. A kicsik beülnek a kezelőszékbe, ahol együtt megnézzük a fogaikat, megmutatjuk a helyes fogmosás lépéseit. Előzze meg gyermeke fogfájását rendszeres kontrollokkal, ahol a barázdazárás, a professzionális szájhigiéne kezelés és a fogszabályozó kezelések segítségével elkerülhetők a tökéletes szájhigiéne mellett a fogszuvasodások, a fogak helyzeti rendellenességei, az állkapocsízületi panaszok, esetleg felnőttkorban a fogágy problémák.
Professzionális szájhigiénés kezelés, fogkőeltávolítás
A fogak felszínén kialakuló meszes lerakódás, a fogkő nemcsak az íny feletti területeken rakódhat le, hanem mélyen az íny alatt is. Leggyakrabban az alsó metszők belső felszínén, illetve a felső őrlőfogak külső felszínén keletkezik, ahol jelentős a nyáltermelés. A fogkőképződés hátterében elsősorban a nem megfelelő fogmosás áll, azonban az étkezési szokások, a nyál összetétele is befolyásolhatja előfordulását.
Miért fontos eltávolítani a fogkövet?
A fogkőben számos baktérium telepedhet meg, amelyek ínygyulladást, fogszuvasodást is okozhatnak. Amennyiben az ínygyulladás tovább terjed a fogágyra, úgy fogágybetegség is kialakulhat jelentős csontveszteséggel. A fogkő jelenléte önmagában fokozza érdes felszíne miatt a további lepedéklerakódást.
A fogkövek okozhatnak kellemetlen leheletet, elszíneződéseket, ínygyulladást, előrehaladott állapotban fogágybetegséget.
Hogyan lehet eltávolítani a fogkövet?
Tévhit, hogy otthon el lehet távolítani a fogköveket.
Milyen gyakran szükséges?
Egészséges személyek esetében is fontos a rendszeres fogkőeltávolítás és a kontrollvizsgálatokon való részvétel, mivel prevencióval megelőzhető számos szájüregi elváltozás és fenntartható a fogak, illetve a fogágy szöveteinek az egészsége. Attól függően, hogy ki mennyire hajlamos a fogkőképződésre, a kórtörténetében szerepel ínygyulladás vagy fogágybetegség, attól függően két-háromhavonta, fél évente vagy évente szükséges minden esetben, panasz hiányában is. A kontrollvizsgálatok során tájékoztatjuk a pácienseket a fogkőeltávolítás szükséges gyakoriságáról.
Fogérzékenység csökkentése
A fogérzékenységnek több oka is lehet. Legtöbbször kezdődő vagy kiterjedtebb fogszuvasodás állhat a háttérben, amely könnyen kideríthető a fogorvosi kontroll vizsgálaton. Azonban gyakran fogínyvisszahúzódás, fogínygyulladás vagy számos esetben fogággyulladás áll a panasz hátterében.
Mivel a gyulladás során az íny duzzadt, vagy visszahúzódik, szabaddá válik a fognyak, amely fogmosáskor illetve hideg vagy meleg ingerekre éles fájdalommal reagál és nagyon kellemetlen lehet.
A fog koronáját borító zománc és a foggyökeret fedő cement réteg szabaddá válhat, aminek hátterében a helytelen fogmosás, gyulladás, helyzeti rendellenesség, zománc lepattanás, káros szokás, stb. állhat. Ilyenkor a dentin szabaddá válhat és ez okozza az érzékenységet.
Amennyiben fogínygyulladás áll a háttérben, a dentalis plakk eltávolítása, valamint a gyógyulás után, a tökéletes szájhigiéne jelenlétében enyhülnek a panaszok. Amikor a visszahúzódás már kialakult, ott speciális öblítőszerek, fogrémek segíthetnek, szükség esetén speciális lakk bevonattal orvosolható a panasz. Néhány esetben ínyplasztika vagy gyökérkezelés is szükséges lehet a fájdalom megszűntetésére.
Kiterjedt ínyvisszahúzódás esetén parodontális státuszfelvétel, röntgenfelvételek készítése és pontos diagnózis, majd speciális kezeléssorozat szükséges.